Ni naključje, da so prav antropologu dr. Danu Podjedu za letošnji Kongres podjetništva zaupali posebno temo – portret srečnega podjetnika.
Je višji znanstveni sodelavec na Inštitutu za slovensko narodopisje ZRC SAZU, izredni profesor na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in področni strokovnjak na Inovacijsko-razvojnem inštitutu Univerze v Ljubljani.
Več o gostu
Leta 2010 je soustanovil Mrežo za aplikativno antropologijo Evropskega združenja socialnih antropologov (EASA) in jo vodil do leta 2018, zdaj pa ima v tej organizaciji funkcijo izvršnega svetovalca.
Leta 2013 je zasnoval dogodek Why the World Needs Anthropologists, ki je postal osrednje evropsko stičišče aplikativne antropologije. Javna agencija za raziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije je njegova dela dvakrat uvrstila med izjemne dosežke na področju znanosti, in sicer leta 2011 in 2021.
Leta 2023 je za izjavo o sreči, ki je ne najdemo v sebi, temveč ob sebi, prejel nagrado bob leta, ki jo podeljuje časnik Večer. Izdal je več knjig, med katerimi sta bili pri nas najbolj odmevni Videni (2019) in Antropologija med štirimi stenami (2020).
Letos izideta dve njegovi knjigi. Ena je znanstveno branje, druga pa fantastična povest o izoliranih ljudeh. Obema je naslov Krizolacija. S tem pojmom predstavi novo stanje sveta, v katerem kriza postaja nova družbena normalnost, zaradi katere se ljudje in skupnosti pogosteje izolirajo in osamijo.