Kaj bo torej z omrežninami?

Nov način obračunavanja omrežnin naj bi začel veljati že 1. julija, a se, kot vse kaže, ta datum spet nekoliko odmika.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je Agenciji za energijo predlagalo, da se uvedba novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki zamakne še za dve leti. A agencija za energijo se zaenkrat ne da.

Gospodarstvo opozarja na dodatne stroške, dobavitelji na nujnost testiranja novega obračuna. In če bo do zamika dejansko prišlo, kaj nas čaka?

Agencija za energijo je izvedla simulacijske izračune tudi za negospodinjstva in ugotovila majhno zmanjšanje letnega stroška za omrežnino za gospodinjstva in male poslovne odjemalce.

Letni strošek omrežnine za večje poslovne odjemalce se bo nekoliko povečal, vendar je omrežnina le majhen delež celotnih stroškov za električno energijo, pri skrajnih primerih pa povečanje znaša manj kot odstotek.

Strošek električne energije v celotnih stroških družb, razen v primerih energetsko zelo intenzivnih družb, je manjši od štirih odstotkov.

Simulacije stroškov, ki jih je predstavila Agencija za energijo, kažejo, da se skupen letni strošek skoraj ne spreminja, saj višji stroški pozimi kompenzirajo nižje stroške poleti.

Akt o omrežnini ne predvideva prehodnega obdobja, saj je vpliv na višino omrežnine minimalen. Podjetjem se priporoča prilagoditev načina odjema, kar lahko prinese prihranke.

Bi se omrežnina prelila v inflacijo?

Na OZS so podjetnikom že poslali vprašalnik s prošnjo, naj si sami preračunajo, koliko bi nov sistem obračunavanja omrežnin podražil njihove storitve in koliko se je dvignil strošek električne energije po deregulaciji.

Največja težava je, da podjetniki svojega delovnega procesa ne morejo prilagoditi cenejšim tarifam, tako kot gospodinjstva. Računi za porabo elektrike bodo tako zanje prav gotovo dražji. Vprašanje je le, za koliko.

Po novem se je že povišal DDV, pa tudi cene niso več regulirane. To pa slovenske podjetnike v primerjavi s tujo konkurenco postavlja v neenakopraven položaj. V vsakem primeru bo višji račun za elektriko vštet v višjo ceno storitve in produktov, kar pa bo na koncu plačal končni kupec. To je recept za povišanje inflacije.

Cena elektrike pri nas je med višjimi. Zdaj, ko ni regulacije, nas številni člani opozarjajo, da je tudi pri ceni prišlo do drastičnega povišanja; ne le za 20 odstotkov, ampak tudi za 50 odstotkov ali več.«

»V vpogled smo dobili nekaj položnic naših članov, na katerih se je strošek elektrike že dvignil s 350 evrov na 1.000 evrov. Če bomo k temu dodali še variabilni del omrežnine, pa bo to nesprejemljivo,« dodaja Danijel Lamperger.

Celotni članek si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh