Gradnja: Kje nam gre dobro pri varčevanju energije?

Domača gradbena industrija je prilagojena novim zahtevam gradnje, kar je po mnenju energetskega strokovnjaka Bojana Žnidaršiča dobro.
»Še več, mnogi proizvajalci uspešno tržijo svoje proizvode na zahtevnem evropskem trgu, kar dokazuje, da so odlični.«

Kje nam gre torej dobro?

Manjši je delež samogradnje. Pri individualnih hišah se je zmanjšal delež samogradnje, je zadovoljen Žnidaršič: »Izdelki takšnih domačih ‘mojstrovalcev’ imajo večje in pogosto nepopravljive napake v gradnji. Denimo toplotne mostove, ki ne le, da zvišujejo stroške, ampak tudi zmanjšujejo kakovost bivanja.«

Povečuje se trend pasivne gradnje. Vedno bolj je prisoten trend pasivne gradnje, pravi Žnidaršič: »Povečuje se delež lesenih in montažnih stavb, ne le zasebnih hiš. Lesene so tudi javne stavbe, denimo vrtci, šole, bloki.«

Na voljo so dobre politike s finančnimi spodbudami. Eko sklad ima kar nekaj dobrih finančnih spodbud za tiste, ki pri gradnji ali obnovi mislijo na okolje, pravi Žnidaršič. Nepovratna sredstva in kredit lahko pridobite kot gospodarska družba, samostojni podjetnik ali zadruga.

Napredek pri tehnologiji svetil je izjemen. Svetila predstavljajo le minimalen delež porabe energije, okrog dva odstotka, pojasnjuje Žnidaršič: »A napredek pri tehnologiji svetil je izjemen. Sodobna svetila porabijo bistveno manj energije za enako količino svetlobe. Poleg tega je svetloba bolj kakovostna – udobna za oči in ustvarja boljšo razporeditev svetlobe v prostoru.«

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh