Kakšno psihološko kondicijo morata imeti Tadej Pogačar in Primož Roglič?
Težko najdemo športnika, ki ima, ob izjemni osebnostni strukturi, tako jasno zastavljene cilje kot Primož Roglič, pojasnjuje Tušak:
»Točno ve, kaj hoče, kaj zna in kaj zmore. Psihološko povedano ima sposobnost samoregulacije. Ve, da je v nekem trenutku neka stvar pomembna, ko je mimo, pa je zanjo škoda izgubljati čas, razen za analizo. Vse je usmerjeno v prihodnost.«
Kje je razlika med vrhunskimi športniki in ostalimi?
To so posebni ljudje, razlaga Tušak: »Ali veste, koliko časa trenira Rajmond Debevec? 53 let, 6 do 8 ur na dan, 6-krat na teden. Tega običajni smrtniki ne razumejo. Za večino skakalcev rečejo, da so pogumni, ampak na vrhu velikanke so praktično vsi skakalci na smrt prestrašeni. Toda oni o tem ne razglabljajo. To je pač cilj, s katerim se morajo soočati. Vsako leto znova. V ozadju pa je enormno velik pritisk, s katerimi se morajo ti ljudje spoprijemati od malega.
Seveda tisti, ki tega ne zmorejo, odpadejo. Mi pa na koncu vidimo rezultat tistega, ki je 20 let vložil v strogo učenje samokontrole, postavljanje ciljev, oblikovanje osebnostne strukture. Opazimo samo tiste, ki so čisto na vrhu. Koliko je še kolesarjev, ki imajo veliko dobrih lastnosti, ampak jim mogoče manjka kakšna malenkost ali dve. Prav zato niso Pogačar ali pa Roglič.«
Sorodni prispevki