»Če bom kot mama otroka peljala v McDonald’s, bom veljala za leno …«
- Goran Novković
- 19 aprila, 2024
- Mnenja
- Foto: Barbara Reya
Tako je rekla ena od študentk Katji Kraškovic, direktorici in dekanji GEA Collegea, Fakultete za podjetništvo. Ne pozabimo, teče leto 2024, mi pa še nismo prerastli takšnih šovinističnih predsodkov.
Z eno njenih študentk sta preučevali ovire, zaradi katerih ženske ne vstopajo v podjetništvo. Pregledali sta zajeten nabor člankov in znanstvenih objav. In kaj sta ugotovili?
»Skoraj neverjetno je, kako moški blefirate. 😊«
Zakaj Katja Kraškovic, direktorica in dekanja GEA Collegea, Fakultete za podjetništvo, ženskam priporoča vstop v podjetništvo?
Kakšni predsodki in katere ovire dekleta odvračajo od odločitve za podjetništvo?
Zakaj ženske kvote niso prava spodbuda, da bi se ženske bolj pogumno odločale za napornejšo kariero?
»Menim, da ne gre toliko za pomanjkanje veščin, ampak bolj za to, da imajo ženske drugačne veščine in značajske lastnosti kot moški. Zato tudi drugače vodijo in komunicirajo,« pravi Katja Kraškovic:
Niso tako zelo odločne, niso tako zelo pogumne. Ne blefirajo. Pred odločitvijo trikrat premislijo. Manj tvegajo. Značajsko so drugačne. Imajo pa prednost, da določene naloge izpeljejo bolje, denimo zaradi organiziranosti, grajenja boljših odnosov in ustvarjanja nekonfliktnega okolja. A samokritičnost jih ovira pri tem, da bi se začele s čim ukvarjati.«
Toda ne glede na vse, so še vedno močni tudi stereotipi; denimo, da je mesto ženske za štedilnikom, opozarja Katja Kraškovic.
A ženske ne potrebujejo kvot
Na vprašanje, če ženske podjetnice potrebujejo spodbude, Katja Kraškovic odgovarja:
»Bolj pomembno kot spodbude je ozaveščanje, da ni razlik med moškimi in ženskami. Sama nasprotujem kvotam, saj lahko podjetje prav zaradi kvot dobi slabo delavko.« Pravi, da nasprotuje vsem kvotam.
Pred leti je urednik Podjetne Slovenije Goran Novković zasledil turško stranko, ki za volilne namene ni uporabljala pravila ženskih kvot, ampak pravilo spolnih kvot. Vsaj 40 odstotkov kandidatov je moralo biti moških ali žensk. Katjo Kraškovic je vprašal, kaj meni o takšnih kvotah. Povedala je naslednje:
To je bolje. Pomembno je, da razbijemo stereotipe in ovržemo mite, zaradi katerih so ženske pogosto zadržane. V današnjem svetu je namreč treba vsako priložnost izkoristiti. Nikoli ne veste, kdaj se vam to vrne.«
Celotni intervju s Katjo Kraškovic si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija in TUKAJ.
Sorodni prispevki