Bo podjetnic več ali ne?
- Goran Novković
- 25 aprila, 2024
- Mnenja
- Foto: Barbara Reya
Vprašanje je zastavil urednik revije Podjetna Slovenija Goran Novković Katji Kraškovic, direktorici in dekanji GEA Collegea. Odgovor pa ni nujno tak, ki bi si ga želeli slišati.
To je težko vprašanje. Po značaju sem optimistka, ampak glede na to, kako ravnamo z našo deželo, gospodarstvom in mladimi, nisem ravno optimistična. Če teh trendov ne bomo hitro obrnili s prilagoditvijo izobraževanja prednostnim pričakovanjem mladih, z bolj prilagodljivo delovno in davčno zakonodajo, bo težko. Tudi te ovire vplivajo na to, da se dekleta manj odločajo za podjetništvo.«
Ampak Katja Kraškovic ni med tistimi, ki bi trikrat razmislila, ko se je odločala za vstop v podjetništvo:
V tem pogledu sem malo drugačna. Predvidevam, da imam veliko »moških« lastnosti .😊Odločam se hitro. V takih primerih ne razmišljam in ne analiziram veliko. Čez prst, intuitivno, ocenjujem, kaj se bo izšlo in kaj ne.«
»Skoraj neverjetno je, kako moški blefirate. 😊«
Zakaj Katja Kraškovic, direktorica in dekanja GEA Collegea, Fakultete za podjetništvo, ženskam priporoča vstop v podjetništvo?
Kakšni predsodki in katere ovire dekleta odvračajo od odločitve za podjetništvo?
Zakaj ženske kvote niso prava spodbuda, da bi se ženske bolj pogumno odločale za napornejšo kariero?
Ali hčere v naslednji generaciji bolj prevzemajo vodenje podjetij?
Februarja smo izdali posebno številko Podjetne Slovenije o največjih podjetnikih na Slovenskem. Skoraj tretjina največjih 600 podjetij je v lasti podjetnikov, a med njimi je malo podjetnic. Kakšen pa je trend v družinskih podjetjih? Ali hčere v naslednji generaciji bolj prevzemajo vodenje podjetij kot v preteklosti? Tukaj pa je Katja Kraškovic bolj optimistična:
Pri naših študentih se vidi, da vajeti v družinskem podjetju pogosto prevzemajo hčere, čeprav so podjetništvo študirali tudi sinovi. Ob mentorski podpori se že pri nas na fakulteti odločajo, da naredijo kak »spin off«, potem pa prevzamejo vodenje družinskega podjetja. Druge se za vodenje domačega podjetja odločijo takoj.«
Pri starejših, velikih podjetjih res ni zaslediti veliko podjetnic. Pri srednje starih podjetjih jih je več. Pri zdajšnjih startupih pa v zadnjem obdobju spet prevladujejo fantje.«
Celotni intervju z Katjo Kraškovic si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija in TUKAJ.
Sorodni prispevki